Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Amerika İçin Vize Almak

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Amerika İçin Vize Almak

  Amerika Kıtası keşfedildiğinden beri yüzyıllardır göç almaya devam ediyor. Kimilerinin amacı gezip yeni yerler keşfetmek, kimilerinin iyi bir eğitim almak, kimilerinin de hayatını daha iyi bir standartta sürdürmek için Amerika Birleşik Devletlerini tercih etmektedir.

  ABD vizesi almak kimileri için çok kolay olmakla beraber, kimileri içinde işkenceye dönüşebiliyor. Kimi zaman hiçbir evrak, banka hesabı vs. gibi bilgiler sormadan 2-3 dakikalık kısa bir sohbetin ardından vize onaylanırken, kimi zamanda defalarca konsolosluğa gidilerek, onlarca sayfa evrak hazırlanmasına rağmen vizeye onay verilmeyebiliyor.

  Muhtemelen buradaki en önemli etken konsolosluğa gittiğimizde sıra numaramız yandığında gittiğimiz memurun kişisel düşünceleridir. Bazı konsolosluk memuru çok tatlı ve güler yüzlü olurken, bazıları da çok katı ve sanki vize vermemek için elinden geleni yaparcasına tavırlarda bulunabiliyor. Dolayısıyla çoğu zaman vize almak şanslı olmayı gerektirebiliyor.


  Vize Türleri Nelerdir?
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: 8-Amerika-Vizesi-Almak-%C3%87ok-Kolay.jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 61.0 KB (Kilobyte)

  Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer ülkelerden çok daha fazla vize çeşidi vardır. Genel olarak bunlar göçmen (çalışma) ve turist vizesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Göçmen vizesi, ABD’ye kalıcı olarak yerleşmek ve orada çalışmak isteyen kişiler için gerekmektedir.
  ABD yasalarına göre göçmenlik vizesi şu dört farklı şekilde verilmektedir; Aile dayanaklı göçmenler, birinci derece akrabalar, iş dayanaklı göçmenler ve yeşil kart (green card) almaya hak kazananlar. Göçmen olmayan vize türleri ise, turistik, eğitim, tıbbi tedavi, geçici çalışma gibi geçici olarak ABD’ye gitmek isteyen kişiler içindir.

  ABD Vizesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
  Öncelikle yukarıda da dediğim gibi ABD vizesi almak için şans büyük bir etkendir. Dolayısıyla vize almayı gözümüzde çok büyütmememiz gerekiyor. Heyecan yapmadan gereken evrakları hazırlayarak, konsolosluk memurları ile samimi olarak iletişim kurmalıyız.

  Türkiye’de İstanbul, Ankara ve Adana’da Amerika Konsoloslukları vardır. Yani başvurumuzu ve randevumuzu bu üç konsolosluktan birinde yapabiliriz. Öncelikle uygun olan bir randevu saati ve tarihi seçmeliyiz. Sonrasında gereken evrakları özenerek eksiksiz bir şekilde hazırlamalıyız.

  Randevu günü ve saati geldiğinde, konsolosluğa gidip bir sıra numarası alıyoruz. Sıramız geldiğinde hangi memur ile görüşmemiz olursa olsun muhtemelen bize şu sorular yöneltilecektir;

  ABD’ye neden gidiyorsunuz?, orada ne yapacaksınız?, Nerelerde kalacaksınız?, kaç gün süreyle ABD’de bulunacaksınız?, Türkiye’de ne iş yapıyorsunuz? Gibi soruların cevaplarını öğrenmek isteyeceklerdir. Bu sorulara gayet net ve kendimizden emin cevaplar vermeliyiz.

  ABD'de ihtiyacınız olması halinde iletişime geçebileceğiniz Türkiye Başkonsoloslukları ve Büyükelçiliklerinin bilgilerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Hazırlanıyor...
X