Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Green Card

Collapse
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Green Card

  Green Card İle İlgili Tüm Detaylar


  Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilerin bireysel olarak veya evliyse eşi, 21 yaşın altındaki bekar çocukları ile beraber Amerika Birleşik Devletleri’nde oturum ve çalışma izni verilen belgenin ismidir. Green Card sahipleri; oy kullanmak, mahkemede jüri üyeliği yapmak, ABD pasaportu almak haricinde diğer tüm ABD vatandaşları ile tamamen aynı haklara sahiptirler.

  ABD’nin Green Card adında bir program yapmasının asıl amacı, ABD nüfusundaki kültür çeşitliliğini dengelemektir. Bu sayede her milletten çeşitli kültürlerin Amerikan topluluğundaki azalışı önlenmiş olur. Ayrıca Green Card gibi programlar sayesinde ABD’de onlarca milletten milyonlarca insan yaşayarak ülkeye katma değer sağlamaktadır.

  Amerika Birleşik Devletlerine başka yollarla göç veren ülkeler haricindeki (Çin, Meksika, Kanada gibi) diğer daha az göç gönderen dünya ülkeleri Green Card programına başvuru yapabilirler. Ayrıca başvuru yapabilmek için İngilizce bilmek veya üniversite mezunu olma şartı da yoktur.

  Green Card, bilgisayar ortamında elektronik olarak yapılan bir çekiliştir. Her sene düzenlenip yüz binlerce kişi arasından dünyadan yaklaşık 110 bin kişi rastgele seçilir. Seçilen kişiler arasından da 55 bin kişiye Green Card hakkı tanınır. 1990 yılından bu yana uygulamada olan Green Card, seçilen kişiler arasından tüm şartlar tamamlandığı takdirde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama ve çalışma hakkı elde etmiş olurlar.


  Green Card’ın Avantajları Nelerdir?
  • Green Card, sizi ve ailenizi Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma ve yaşama hakkı sağlar. Oy kullanma, pasaport çıkarma hariç ABD vatandaşları ile aynı haklara sahip olursunuz.
  • ABD’deki tüm okullarda eğitim görebilir, aynı zamanda özel okullardan veya üniversitelerden burs alma hakkına sahip olabilirsiniz.
  • Green Card alarak ABD’de kendi şirketini kurabilir sınırsız ticaret yapma hakkına sahip olabilirsiniz.
  • Green Card ile ABD de 5 yılı doldurduktan sonra tam anlamıyla bir ABD vatandaşı olabilirsiniz.


  Green Card Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Green Card başvurusunda bulunurken gerekli evrakları çok titiz bir şekilde hazırlamalıyız. Her yıl milyonlarca insanın başvuru yaparak ABD’ye gitme hayalleri kuran kişiler arasında yaklaşık olarak 9-10 milyon kişi evraklarını hazırlarken yaptığı hatalardan dolayı direk olarak elenmektedir. Her yıl ortalama sadece Türkiye’den 100 binden fazla kişi evraklarını eksik veya hatalı hazırlanmasından dolayı kuraya girmeden elenmektedir. Bu yüzden gerekli evrakları titizlikle ve büyük bir özenle hazırlamanız gerekmektedir.

  Green Card Başvuru Süreci

  Green Card başvuruları senede bir kez yapıldığı için genel prosedür, başvuru şartları ve gerekli evraklar gibi konuları çok iyi anlamamız gerekmektedir. İkinci bir konu ise başvuru tarihlerini yakından takip etmeliyiz. Başvuru açıldıktan sonra başvuru formları 1 ay boyunca açık tutulmaktadır. Eğer formların açık olduğu süreleri kaçırırsak 1 sene sonrayı beklememiz gerekmektedir.

  Başvuru vakti geldiğinde formu doldurduktan sonra sistem tarafından bir confirmation numarası verilmektedir. Bu numara o kadar önemlidir ki eğer kaybedersek başvuru durumumuzu asla sorgulayamayız. O yüzden muhakkak bu numarayı farklı yerlere yazıp işimizi garantiye almalıyız.

  Formu doldurup gönderdikten sonra artık beklemekten başka yapacağımız bir şey yoktur. Genellikle Green Card sonuçları başvuruyu takip eden Mayıs ayında açıklanmaktadır. Confirmation numarası ile başvuru sonucunuzu sorgulatabiliriz. Eğer çıkan ekranda ismimizin yazılı olduğu bir mektup görüyorsak bu kazandığımız anlamına gelmektedir.

  Green Card’dan ABD Vatandaşlığına Geçebilir Miyim?

  Green Card ile beş yıl süre ile Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşadıktan sonra ve 36 ay vergi ödendikten sonra vatandaşlığa başvurma hakkınız olur ve bu sayede tam vatandaşlığa geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede hem Türk vatandaşı, hem de ABD vatandaşı olarak çifte vatandaşlık sahibi olabilirsiniz.
Hazırlanıyor...
X