Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Almanya Vizesi ve Oturum İzni

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Almanya Vizesi ve Oturum İzni

  Almanya Vizesi ve Oturum İzni

  Her yıl Türkiye’den yaklaşık olarak 450 binden fazla insan çeşitli sebeplerden dolayı Almanya’nın yolunu tutmaktadır. Özellikle 1960 yılından sonra işçi göçü ile beraber Türkiye ile Almanya arasında onlarca yıldır kopmayan bir bağ oluşmuştur. Bu yazımızda sizlere Almanya’ya herhangi bir sebeple gitmek için vize ve oturum izni ile alakalı detayları belirtmeye çalışalım.


  Almanya Vize Türleri

  Almanya’ya kısa bir ziyaret için gideceksek (turistik, tedavi, akraba ziyareti, konferans, spor veya kültürel etkinlik gibi) Schengen vizesi almamız gerekmektedir. Schengen vizesi sayesinde 90 gün boyunca Almanya’da kalma hakkı elde ederiz.

  Almanya’ya uzun süreli bir şekilde gitmek istiyorsak, (öğrenci, evlenmek, çalışma gibi) Almanya Ulusal Vizesi çıkarmamız gerekmektedir. Bu vize aynı zamanda ikamet içinde verilen vizedir. Evlenmek için, Almanya’da ikamet edebilmek için veya eğitim görmek için Alman Ulusal Vizesini almak bize büyük avantajlar sağlıyor. Ayrıca bu vize türünü elde etmek için Almanya Konsolosluğuna veya Almanya Büyükelçiliğine gidilerek birebir görüşme yapılması gerekmektedir.

  Son olarak Türkiye’den hareket edip, Almanya üzerinden başka bir ülkeye gideceksek Almanya Transit Vizesi başvurusu yapmamız gerekiyor.

  Schengen Nedir?

  Almanya Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve Schengen bölgesindedir. Schengen ise, 1995 yılında yürürlüğe girmiş olan ve 26 üye ülkeden oluşan bir vize serbestliği uygulamasıdır. Bu anlaşmaya dahil olan ülkeler arasında dolaşım tamamen serbesttir.

  Avrupa’da İngiltere hariç tüm gelişmiş ülkeler arasında bu anlaşma vardır. Aynı zamanda Schengen bölgesine dahil olup, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerde (Norveç, İzlanda, İsviçre, Lihtenştayn) vardır.

  Almanya Vize Ücretleri

  Almanya vizesi almak için vize ve harç bedelleri Almanya konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Bu ücret, seyahatin amacına veya seyahatin süresine göre değişmektedir. Vize ücretleri Euro veya Türk Lirası olarak ödenebilir.

  Almanya’da Oturum İzni Almak

  Almanya’da oturum izni almak son 5-6 yıldır eskiye göre biraz daha kolaylaşmıştır. Bunun en büyük nedeni Almanya nüfusunun giderek yaşlanması diyebiliriz. Almanya’da bir çok iş kolunda genç beyinlere ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Bu yüzden mesleki yeterliliğiniz varsa ve yeterli seviyede Almanca bilginiz varsa Almanya’da oturum izni almak sanılanın aksine hiçte zor değil.

  Almanya’da Oturum İzni Alınırken Dikkat Edilecek Hususlar

  Öncelikle en önemli konu, Almanca dilini kendinizi ifade edebilecek kadar bilmemiz gerekiyor. Her ülkede olduğu gibi Almanya’da kendi dilini konuşanlara çok daha fazla şans tanımaktadır.

  Sonrasında Almanya ile alakalı bazı bilgilere sahip olmanız ve ülkeyi iyi tanımanız gerekebiliyor. Bunlara örnek vermek gerekirse toplumsal düzen, hayat şartları, Alman yasası ve hukuk düzeni gibi bazı alanlarda bilgi sahibi olmanız size her zaman artı bir puan kazandıracaktır.

  Almanya Devleti, sağlık sigortasına ve yaşlılık güvencesi için prim ödenmesine oldukça önem veriyor. Vize başvurusunda bulunan kişi ile yakınlarının sağlık sigortalarının olması ve Türkiye’de çalıştıkları süre içerisinde yeterli gün sayısında sigorta primi ödenmiş olması oturum izni için büyük avantaj sağlamaktadır.
Hazırlanıyor...
X