Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kanada'da Çalışma Vizesi ve Oturum İzni

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Kanada'da Çalışma Vizesi ve Oturum İzni

  Kanada'da Çalışma Vizesi ve Oturum İzni

  Son yıllarda ülkemizde artan işsizlik sebebiyle birçok kişi yurtdışında çalışma imkanlarını araştırmaya başladı. Çalışma şartları ve kazanç bakımından Dünyadaki en cazip ülkelerden biri olan Kanada ile ilgili en çok merak edilen soruları cevaplamaya çalışalım.


  Kanada Çalışma Vizesi
  Kanada dünyadaki en yaşlı nüfusa sahip ülkelerden bir tanesidir. Bu yüzdendir ki en çok işçi alımının yapıldığı ülkelerden biridir. Kanada’da, her yıl binlerce şirket yeni işçi gücüne ihtiyaç duymaktadır ve bu ihtiyacını göçmenlerden karşılamaktadır.

  Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Kanada’da çalışma vizesi alabilmek için konsolosluktaki memurları Kanada ekonomisinde istihdam sağlayarak ekonomiye katkıda bulunacağınızı bir şekilde ikna etmeniz veya buna inandırmanız gerekiyor.

  Kanada’da çalışma vizesi alabilmek için en kolay meslek gruplarından bazıları; Bilgisayar teknolojileri (Yazılım, grafiker vs.), üniversitelerde öğretim görevlileri, tarım ve hayvancılık alanındaki gıda endüstrisi gibi meslek grupları oldukça popülerdir ve çalışma vizesi başvuruları çoğunlukla kabul edilmektedir.

  Tabii ki bunun yanında son yıllarda biraz daha genişletilen göçmenlik kanunlarıyla inşaat işçiliği, ağır sanayi işleri, çocuk ve yaşlı bakıcılığı gibi alanlarda da çalışma vizesi almak oldukça kolaylaşmıştır.

  Ayrıca tüm meslek gruplarından olan kişiler için çalışma vizesi alabilmenin en önemli koşullardan birinin en az orta seviye İngilizce veya Fransızca dilbilgisi yeterliliğine de sahip olunması gerektiğini de unutmamak gerekir.


  Kanada’da Çalışma Şartları
  Kanada’da çalışma ile ilgili kanunlar eyaletten eyalete değişse de temel konulardaki kanunlar genellikle aynıdır. Çoğu iş yerinde mesai sabah 08:00 – 09:00 gibi başlayıp akşam 17:00 gibi bitmektedir. Mesai saatleri içerisinde 1 saat öğle arası ve 2 adet 15’er dakikalık aralar olmaktadır.

  Ayrıca Kanada’da özellikle öğrenci ve evli bayanların çok sık part-time çalıştıklarını görebilirsiniz. Hatta bu o kadar yaygındır ki istatistiklere göre ülkede çalışanların dörtte biri part-time elemanlardan oluşmaktadır. Part-time işler genellikle tüketici, fast food ve perakendecilik sektörlerinde oldukça yaygındır.


  Oturum İzni Almak
  Oturum hakkı elde ederek Kanada’da yaşam ve tüm sosyal haklardan yararlanma imkanımız olabilir. Bu gibi imkanlardan dünyanın dört bir yanından gelen her yıl on binlerce yeni insan hayatında yeni bir sayfa açabilmektedir.

  18 yaşın üzerindeki herkes oturum izni alabilmek için başvuruda bulunabilir. Fakat profesyonel bir iş geçmişi veya elinde mesleği olan kişilerin göçmenlik yani oturum izni alma şansları çok daha fazla olduğunu bilmekte fayda vardır.

  Her ülkede olduğu gibi burada çalışma vizesi ve oturum izni başvurularında tüm inisiyatif tamamen konsolosluk yetkililerinde olduğunu unutmamak gerekir.
Hazırlanıyor...
X